Info k tisku

Pro Vaši představu, když zadáváte zakázku

Nezapomeňte, že je dobré mít rozmyšleno, jak by měla výsledná tiskovina vypadat popřípadě k jakému účelu by měla sloužit, ještě před tím, než se začnou připravovat podklady.  Rádi Vám poradíme, protože dobře zvolená technologie a domluva při přípravě dat sníží výrobní čas a náklady. Také je dobré udělat si představu o tom, kolik kusů budete potřebovat aby byla kalkulace zakázky spočítána co nejpřesněji. Orientačně je dobré znát i rozměry papíru, ze kterých bude vycházet tiskárna při tisku. Protože i papír, který se po tisku odřízne a vyhodí, bude v kalkulaci zakázky zohledněn.

 
Formáty papírů

se dělí na základní řadu formátů A a doplňkové řady B, C. Zde je alespoň základní řada A:
A7 (74x105mm), A6 (105x148mm), A5 (148x210mm), A4 (210x297mm),
A3 (297x420mm), A2 (420x594mm), A1 (594x841mm), A0 (841x1189mm)

Možná použijeme výraz, kterému nebudete rozumět:

Náhled
Přítomnost zadavatele tisku v tiskárně, kdy osobně zkontroluje barevnost prvních potištěných archů a schválí další tisk. Náhled se dělá u důležitých zakázek a je potřeba počítat s časem stráveným v tiskárně.

Arch
Obecně papír, na který se tiskne. Výrobní arch je arch papíru dodaný výrobcem. Tiskový arch je oříznutý výrobní arch do formátu, ve kterém je potiskován.

Barevnost
Informace o množství barev na lícové a rubové straně tiskoviny oddělený lomítkem. Standardně se plnobarevný tisk tiskne čtyřmi základními barvami, tzv. CMYKem. Proto označení oboustranného barevného tisku je 4/4. Jednostranný barevný tisk je označen 4/0. Jednostranný černobílý tisk je označen 1/0. Oboustraný 1/1. (např. dvoubarvý je označen 2/0, popřípadě 2/2).

Přímá barva
Přesně definovaná barva, která se netiskne CMYKem, ale samostatně. Světovým standardem pro přímé barvy jsou barvy Pantone. (Ve vzorníku má každá barva své přesné označení).

Gramáž papíru
Plošná hmotnost papíru. Uvádí se v gramech na metr čtvereční. Zjednodušeně se dá říct, že čím vyšší gramáž, tím silnější papír.

Křídový papír
Papír oboustranně natíraný a silně plněný. Vyrábí se jako matný a lesklý. Křídový papír je při stejné gramáži tenší,
tvrdší a odolnější proti ohybu než ofsetový papír. Křídový papír má hladký povrch a obtížně se na něj píše perem a tužkou.

Ofsetový papír
Bezdřevý, nenatíraný běžný papír. Na ofsetový papír s gramáží 80 g/m2 se většinou tiskne na kancelářských tiskárnách. V tiskárně je možné nahlédnout do vzorníku speciálních ofset. papírů.

Čistý formát
Výsledný formát tiskoviny po ořezu (v zadání tisku se udává vždy čistý formát). Standardně se formát udává jako šířka × výška. A4 nastojato (portrait) je tedy 210×297 mm.

Hrubý formát
Čistý formát zvětšený o okraje, které jsou potřebné pro dokončující zpracování.

Náklad
Požadovaný počet tiskovin.

Rozsah
Výsledný počet stran bružury či knížky. Uvádí se jako počet stran uvnitř plus počet stran obálky (obálka má vždy 4 strany, pokud nemá pevné záložky). Kniha, která má 216 stran je tedy označena 216+4.

Vazba
Knihařské zpracování vícelistých zakázek. Dělí se na měkké vazby (V1, V2, V3, V4) a tuhé vazby (V7, V8).

Navigace: Tiskárna Prager » Naše služby » Plochý ofset » Info k tisku
Facebook